علم و فناوری
علم و فناوری

علم و فناوری

10 اعضا

‍ چرا #اجداد #انسان از
درخت‌ها پایین‌ آمدند؟


۶۶ میلیون سال پیش یک سیارک با قدرت تخریب ۱۰ میلیارد برابر بمب اتمی هیروشیما و ناکازاکی به زمین برخورد کرد و سه‌چهارم حیات را منقرض کرد. هرچند در این‌ واقعه دایناسورها و بسیاری دیگر از گونه‌های جانوری منقرض شدند، با این حال اجداد اولیه نخستی‌سانان زنده ماندند و جان به در بردند.
دانشمندان در تحقیق تازه خود تاثیر این رویداد انقراضی را، که معروف به «کرتاسه-پالئوژن» است، بر شکل‌گیری تکامل اولیه و تنوع پستانداران مورد مطالعه قرار دادند. فسیل‌های به دست آمده از پستانداران زنده در دوران انقراض دایناسورها بسیار کم است، به همین دلیل پژوهشگران اطلاعات پستانداران زنده را با فسیل‌های موجود مقایسه کردند تا بتوانند اولویت زیستگاه این جانداران را تفسیر کنند.
استفاده از مدل‌های کامپیوتری و اطلاعات پستانداران زنده و فسیل‌های به دست‌آمده نشان داد که اجداد اکثر پستانداران زنده کنونی روی درخت‌ها زندگی می‌کردند ولی پس از حادثه، که آتش‌سوزی و از بین رفتن میلیون‌ها هکتار جنگل‌های کره زمین را در پی داشت، رفته رفته از درختان به عنوان تکیه‌گاه اصلی حیات خود فاصله‌ گرفتند.
جاناتان هیوز، استاد اکولوژی و زیست‌شناسی تکاملی در دانشگاه میشیگان، می‌گوید: «یک توضیح احتمالی برای چگونگی زنده ماندن نخستی‌ها می‌تواند انعطاف‌پذیری آن‌ها باشد.»
اولین پستانداران تقریباً ۳۰۰ میلیون سال پیش روی زمین ظاهر شدند و دانشمندان معتقدند ممکن است همزمان با گسترش گیاهان گل‌دار در حدود ۲۰ میلیون سال قبل از رویداد اصابت سیارک به زمین شروع به گسترش تنوع گونه‌ای کرده باشند. برخورد سیارک بسیاری از اجداد پستانداران امروزین را منقرض کرد با این حال بنا به گفته دکتر هیوز «این اجداد پستانداران زنده ماندند و خلاء زیستی ایجاد شده از انقراض دایناسورها و سایر گونه‌ها را پر کردند و تنوع جانوری را گسترده‌تر کردند.»
دانشمندان در آزمایش خود با استفاده از مدل‌های کامپیوتری تاریخ تکاملی پستانداران را بنا بر سه گونه درختی، نیمه‌درختی و غیر درختی بازسازی کردند. مدل‌های کامپیوتری نشان دادند گونه‌هایی که بعد از اصابت سیارک به زمین به حیات ادامه دادند عمدتا غیردرختی بودند با دو استثناء احتمالی: اجداد نخستی‌های اولیه و کیسه‌داران شامل اجداد کانگروها و کوالاها.
دکتر هیوز می‌گوید: «ما توانستیم ببینیم که تقریباً در بازه زمانی مربوط اصابت سیارک، جهش بزرگی در انتقال از گونه‌های درختی و نیمه‌درختی به گونه‌های غیر درختی رخ داده است. همه چیز به سرعت در حال دور شدن از درختان بود.»
دانشمندان با این حال نتوانسته‌اند با قطعیت بگویند چه عوامل دیگری در این تغییر بنیادین در حیات نخستی‌سانان نقش داشته است.

آیا دوش آب سرد مفید است؟
AquilaOctober 03, 2021

پژوهش‌های مختلفی درزمینه‌ی مزیت‌های بالقوه دوش آب سرد انجام شده است که در مطلب پیش رو به شواهد موجود در این‌باره می‌پردازیم.

دوش آب سرد صبحگاهی راه ناخوشایندی برای آغاز روز است؛ اما بسیاری از افراد وسوسه شده‌اند تا این عادت را در خود ایجاد کنند، زیرا گفته می‌شود غوطه‌ور شدن در آب سرد هم ازنظر جسمی و هم ازنظر روانی با مزیت‌هایی همراه است.

دوش آب سرد اولین بار به دلایل سلامتی در اوایل قرن ۱۹ انجام شد. در آن زمان، پزشکان آن‌ را به‌منظور آرام کردن مغزهای داغ و ملتهب و ایجاد ترس و پیشگیری از رفتارهای خشونت‌بار در تیمارستان‌ها و زندان‌ها طراحی کردند.

اواسط قرن ۱۹، مردمان عصر ویکتوریا متوجه کاربردهای دیگر دوش آب شدند. برای مثال، متوجه شدند که می‌توانند از دوش آب برای شستن خود استفاده کنند و نیز دریافتند که آب گرم بهتر است؛ بنابراین دوش از ابزاری برای ایجاد حالت ناخوشایند به مدت یک ساعت و نیم، به رویه‌ی بسیار خوشایندی تبدیل شد که حدود پنج دقیقه طول می‌کشید؛ اما دوش آب سرد به خاطر مزیت‌های سلامتی آن هرگز به‌طور کامل از بین نرفت و به نظر می‌رسد در برخی جوامع دوباره در حال رواج پیدا کردن باشد.

شواهد چه چیزی را نشان می‌دهد؟
طبق مطالعه بزرگی از هلند، احتمال مرخصی گرفتن به علت بیماری در افرادی که دوش آب سرد می‌گرفتند، نسبت به کسانی که دوش آب گرم می‌گرفتند، کمتر بود.

گروهی متشکل از بیش از سه هزار نفر به چهار دسته تقسیم شدند و از آن‌ها خواسته شد هر روز دوش آب گرم بگیرند؛ اما از یک گروه خواسته شد تا دوش آب گرم خود را با ۳۰ ثانیه آب سرد به پایان برسانند، گروه دیگر ۶۰ ثانیه و گروه آخر پس از دوش آب گرم، ۹۰ ثانیه دوش آب سرد می‌گرفتند. گروه کنترل فقط دوش آب گرم می‌گرفتند. از شرکت‌کنندگان خواسته شد این کار را به مدت یک ماه انجام بدهند (البته ۶۴ درصد از آن‌ها پس از این دوره نیز به علت علاقه، رژیم آب سرد را ادامه دادند).

پس از دوره پیگیری سه‌ماهه، گروه دوش آب سرد ۲۹ درصد کمتر مرخصی استعلاجی گزارش کردند. جالب اینکه طول مدت دوش آب سرد تأثیری روی غیبت ناشی از بیماری نداشت.

علت این موضوع که چرا آب سرد ممکن است مانع از بیمار شدن افراد شود، مشخص نیست؛ اما برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ممکن است با تقویت سیستم ایمنی در ارتباط باشد.

مطالعه‌ای از جمهوری چک نشان داد وقتی افراد جوان ورزشکار سه بار در هفته به مدت شش هفته، در آب سرد غوطه‌ور می‌شدند، سیستم ایمنی آن‌ها تا حدودی تقویت می‌شد؛ اما برای تأیید این یافته‌ها به مطالعات بیشتر و بزرگ‌تری نیاز است.

همچنین به‌ نظر می‌رسد آب سرد سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال می‌کند. سیستم عصبی پاراسمپاتیک بخشی از سیستم عصبی است که پاسخ جنگ یا گریز را کنترل می‌کند (واکنش فیزیولوژیکی خودکار به رویدادی که به‌عنوان رویدادی خطرناک، استرس‌زا یا ترسناک درک شود). با فعال شدن این سیستم، مثلاً هنگام دوش آب سرد، هورمون نورآدرنالین افزایش پیدا می‌کند. این احتمالا همان چیزی است که موجب افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شود که وقتی افراد در آب سرد غوطه‌ور می‌شوند، مشاهده می‌شود و با پیشرفت‌های سلامتی پیشنهادشده در ارتباط است.

همچنین نشان داده شده است که غوطه‌ور شدن در آب سرد موجب بهبود گردش خون شود. وقتی در معرض آب سرد قرار می‌گیریم، جریان خون پوست کاهش پیدا می‌کند. وقتی آب سرد متوقف می‌شود، بدن باید خودش را گرم کند؛ بنابراین جریان خون به سطح پوست افزایش پیدا می‌کند. برخی دانشمندان تصور می‌کنند این مسئله می‌تواند گردش خون را بهبود ببخشد.

مطالعه‌ای که غوطه‌وری در آب سرد پس از ورزش را مورد بررسی قرار داده بود، نشان داد که پس از چهار هفته، جریان خون به عضلات افزایش یافت.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد دوش آب سرد می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. مطالعه‌ای نشان داد غوطه‌ور شدن در آب سرد دارای دمای ۱۴ درجه سانتی‌گراد، متابولیسم را ۳۵۰ درصد افزایش می‌دهد. متابولیسم فرایندی است که طی آن بدن شما آنچه می‌خورید و می‌نوشید، به انرژی تبدیل می‌کند؛ بنابراین متابولیسم بالاتر تقریبا معادل سوزاندن انرژی بیشتر در نظر گرفته می‌شود.

دوش آب سرد جدا از فواید جسمانی، می‌تواند مزیت‌هایی ازنظر سلامت روان نیز داشته باشد. برخی بر این باورند که غوطه‌وری در آب سرد به علت تحریک پاسخ جنگ یا گریز که قبلاً به آن اشاره شد، موجب افزایش هشیاری ذهنی می‌شود. در افراد مسن، نشان داده شده است که وقتی آب سرد روی صورت و گردن ریخته شود، عملکرد مغز بهبود پیدا می‌کند.

دوش آب سرد همچنین ممکن است به تسکین علائم افسردگی کمک کند. یکی از مکانیسم‌های پیشنهادی این است که به علت تراکم بالای گیرنده‌های سرما در پوست، دوش آب سرد ایمپالس‌های الکتریکی فراوانی را از طریق اعصاب محیطی به مغز می‌فرستد که ممکن است اثر ضد افسردگی داشته باشد.

شواهدی نسبتا خوبی وجود دارد که نشان می‌دهد غوطه‌وری در آب سرد یا دوش آب سرد برای سلامتی شما خوب است؛ حتی اگر علت آن هنوز کمی نامشخص است. اما قبل از اینکه در پایان حمام خود سراغ آب سرد بروید، باید بدانید که دوش آب سرد خطراتی نیز دارد. از آنجا که جریان ناگهانی آب سرد به بدن شوک وارد می‌کند، می‌تواند برای افراد مبتلا به بیماری قلبی خطرناک باشد و به بروز حمله‌ی قلبی یا بی‌نظمی ضربان قلب کمک کند.

The Nobel Prize in Physics 2021

نوبل فیزیک 2021


جایزه نوبل فیزیک 2021 "به دلیل مطالعات پیشگامانه در درک ما از سیستم های پیچیده" مشترکا به سایکورو مانابل و کلاوس هاسلمن "برای مدل سازی فیزیکی آب و هوای زمین ، تعیین کمّی تغییرات و پیش بینی قابل اطمینان گرمایش زمین" و نیمی دیگر به جورجیو پاریسی "برای کشف اثر متقابل بی نظمی و نوسانات در سیستم های فیزیکی از مقیاس اتمی تا سیاره ای" اهدا شد.

از سمت چپ :
🔺 Syukuro Manabe ¼

🔺 Klaus Hasselmann ¼

🔺 Giorgio Parisi ½

image

هوش مصنوعی و امکان پیش‌بینی ویروس‌های مشترک جدید بین حیوانات و انسان

🔻بیش‌تر بیماری‌های عفونی در حال ظهور در انسان، مانند COVID-19، ناشی از ویروس‌های منشأ گرفته از سایر گونه‌های جانوری هستند. شناسایی زودتر ویروس‌های پرخطر می‌تواند اولویت‌های تحقیق و سیستم‌های نظارتی را بهبود بخشد. مطالعه‌ای که در ۲۸ سپتامبر توسط پژوهشگران دانشگاه گلاسکو، در مجلهٔ PLOS Biology منتشر شد، نشان می‌دهد؛ یادگیری ماشین با استفاده از ژنوم‌های ویروسی ممکن است بتواند احتمال آلوده شدن انسان توسط ویروس‌هایی که حیوانات را آلوده می‌کنند را پیش‌بینی کند.

شناسایی بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوانات قبل از ظهور بیماری، یک چالش بزرگ است زیرا تنها تعداد کمی از ۱.۶۷ میلیون ویروس حیوانی می‌توانند انسان را آلوده کند. پژوهشگران برای توسعهٔ مدل‌های یادگیری ماشین با استفاده از توالی ژنوم ویروسی، ابتدا مجموعه داده‌ای از ۸۶۱ گونه ویروس از ۳۶ خانواده را جمع‌آوری کردند. سپس مدل‌های یادگیری ماشین را که احتمال عفونت انسان را بر اساس الگوهای ژنوم ویروس تعیین می‌کردند، ساختند. این محققان بهترین مدل را برای تجزیه و تحلیل الگوهای پیش‌بینی شده در بیماری‌هایی که امکان مشترک بودن آن‌ها بین انسان و حیوان وجود داشت، به کار گرفتند.

محققان دریافتند که ژنوم‌های ویروسی ممکن است، ویژگی‌های قابل تعمیم داشته باشند که مستقل از روابط طبقه‌بندی ویروس بوده و ویروس‌ها را برای آلوده کردن انسان از پیش سازگار کند. آن‌ها توانستند مدل‌های یادگیری ماشین را توسعه دهند تا قادر به شناسایی بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان با استفاده از ژنوم‌های ویروسی باشند. این مدل‌ها محدودیت‌هایی دارند، زیرا مدل‌های رایانه‌ای تنها مرحلهٔ اولیه برای شناسایی ویروس‌های مشترک بین انسان و حیوان هستند. ویروس‌های مشخص شده توسط این مدل‌ها قبل از سرمایه گذاری‌های تحقیقاتی دیگر، نیاز به تأیید آزمایشگاهی دارند. این مدل‌ها پیش‌بینی می‌کنند که آیا این ویروس‌ها می‌توانند انسان‌ها را آلوده کنند؛ اما امکان آلوده شدن تنها بخشی از خطر بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است. عوامل دیگر همچون شدت عمل ویروس در انسان و امکان انتقال بین انسان‌ها و شرایط محیطی هنگامی که فرد در معرض بیماری قرار می‌گیرد، نیز مهم است.

به گفتهٔ نویسندگان، این یافته‌ها نشان می‌دهد که بیماری‌های احتمالی مشترک بین انسان و حیوان با منشأ ویروسی به صورت شگفت انگیزی از توالی ژنوم ویروس‌ها قابل استنباط است. مشخص کردن ویروس‌هایی که بیشترین پتانسیل را دارند که بین انسان و حیوان مشترک باشند و رتبه‌بندی آن‌ها بر اساس ژنوم، اجازه می‌دهد تا خصوصیات اکولوژیکی و ویروس‌شناسی به صورت مؤثرتری مورد هدف قرار گیرند. همچنین این یافته‌ها بخش مهمی به اطلاعات شگفت انگیز کنونی که می‌توان با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی از توالی ژنتیکی ویروس‌ها به دست آورد، اضافه می‌کنند. معمولاً یک توالی ژنومی اولین و اغلب تنها اطلاعاتی است که در مورد ویروس‌های تازه کشف شده وجود دارد. اگر بتوان اطلاعات بیشتری از آن استخراج کرد، شناسایی منشأ ویروس و خطر بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان زودتر صورت می‌گیرد. با تشخیص ویروس‌های بیش‌تر، مدل‌های یادگیری ماشین در شناسایی ویروس‌های کمیابی که باید برای توسعه واکسن‌های پیشگیرانه تحت نظارت و اولویت قرار گیرند، موثرتر عمل خواهند کرد.

مترجم خانم دکتر مریم رفیعی پور

دو عبور جذاب #ماهواره ای
در آسمان #ایران


🔸ایستگاه فضایی بین المللی امروز از ساعت 19:25 وارد آسمان کشور می‌شود. این ماهواره غول پیکر به مدت چند دقیقه از قدر منفی 3.8 خواهد درخشید و شما می‌توانید آن را به راحتی با چشم غیرمسلح ببینید. این ایستگاه هم اکنون میزبان چند فضانورد از کشور های مختلف است.

🔸کپسول دراگون تحت عنوان ماموریت Inspiration4 از روز گذشته وارد مدار 570 کیلومتری زمین شده است. این کپسول 8 متری حامل چهار فضانورد توریست است که در اولین عملیات گردشگری شرکت اسپیس اکس شرکت کرده اند. ساکنان نواحی شمال و شمال غربی ایران می‌توانند با کمی دقت شاهد عبور این سفینه باشند. حضور ماه، آلودگی نوری و قدر 3 این کپسول شرایط رصد را دشوار خواهند کرد.

image